Aranżacja kuchni

Porady dotyczące aranżacji wnętrz kuchennych.

Meble do kuchni

Informacje na temat mebli kuchennych.

Sprzęt AGD

Niezbędny sprzęt do każdej nowoczesnej kuchni.

Porady

Porady na różne tematy związane z kuchnią.

Kuchnia zamknięta

W kuchni zamkniętej można mówić przede wszystkim o klasyczności. Takie pomieszczenie jest oddzielone drzwiami od pozostałych wnętrz, albo przynajmniej odgrodzone murem.

Pozytywem tego okazuje się przede wszystkim fakt, iż nikt nie zagląda nam do wnętrza kuchennego kiedy sobie tego nie życzymy. Odwiedzających nas gości usadawiamy w salonie, który jest naszym jedynym i głównym pokojem reprezentacyjnym, zaś kuchnię pozostawiamy, jako swego rodzaju wnętrze robocze. Jest bardzo ważnym plusem właśnie to, że kuchnię zamkniętą nie musi widzieć każdy, kto przekracza próg naszego domostwa. To jest po prostu dużo bardziej wygodne.

Przykładowo wyprawiając przyjęcie na kilka osób mamy stertę brudnych talerzy i naczyń, które w przypadku kuchni otwartej są oglądane przez wszystkich bawiących się na naszej imprezie. Nie ma opcji, aby schować czy zasłonić wnętrze open space. Zupełnie odmiennie jest natomiast w kwestii aranżacji pomieszczenia kuchennego klasycznego, czyli zamkniętego. W takiej przestrzeni po prostu możemy zamknąć drzwi i zostawić za nimi cały bałagan i harmider przygotowań. Nikt nie patrzy nam także na ręce, gdy jesteśmy w trakcie przygotowywania poszczególnych specjałów i posiłków. Robimy sobie swobodnie, gotujemy na luzie, a bałagan sprzątamy, kiedy chcemy.

Taka przestrzeń na pewno jest dużo bardziej „intymna” niż wyżej omówiona kuchnia w stylu otwartym. Oddzielne pomieszczenia są także bezproblemowe, jeżeli chodzi o kwestię wspomnianej wcześniej wentylacji. Nie ma problemu z tym, ażeby wywietrzyć nieprzyjemne zapachy, ponieważ do odświeżenia mamy zaledwie jedno pomieszczenie. Aromaty nie przenikają z pokoju do pokoju, więc nie musimy wydawać kupy pieniędzy na porządny wywiew. Wystarczy na standardowy okap z tradycyjnymi wentylatorami. W razie potrzeby nie musimy robić przeciągu tylko delikatnie uchylić lufcik okna. Im mniejsza przestrzeń i im bardziej zamknięta, tym łatwiej ją przecież przewietrzyć.

Niestety jednak jak wszystko także i kuchnia zamknięta ma swoje wyraźne minusy. Otóż do najważniejszych należy zaliczyć przede wszystkim fakt, iż tego rodzaju designy stopniowo wychodzą dzisiaj z mody. Raczej coraz częściej i to zarówno w zabudowach szeregowych, domkach jednorodzinnych czy tradycyjnych mieszkaniach w bloku, lokatorzy, deweloperzy orz projektanci i architekci decydują się na wybór designu w stylu open space. Jest to po prostu zgodne z bieżącymi trendami zaś kuchnia tradycyjna a więc odgrodzona od reszty pomieszczeń domowego użytku drzwiami uchodzi za dość staromodną.

 

Projekty-kuchni.com © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.